Doğada vakit geçirmek, şehrin stresli ve yoğun yaşamından biraz nefes alabilmek için en iyi terapi yöntemlerinden birisidir. Açık havaya çıktığınızda piknik ya da mangal aktiviteleri yerine önceden belirlediğiniz bir rotada yapılan yürüyüş hem zihninizi hem de bedeninizi onararak ruhunuzu da stresten arındıracaktır. Her açık hava aktivitesinde olduğu gibi yürüyüş yaparken de yanımıza almamız gereken malzemeler vardır. Peki doğa yürüyüşü malzemeleri nelerdir?  Doğa yürüyüşüne hazırlanırken bazı faktörleri dikkate almakta fayda var.

Hava Koşulları

Hangi açık hava aktivitesini yapacaksınız yapın mutlaka gitmeden önce hava durumunun nasıl olduğunu kontrol edin. Hava durumları değişken olabileceğinden aktivite tarihi yaklaşırken mutlaka bir kaç kez daha kontrol etmekte fayda var. Hava koşullarına uygun malzeme seçimini yapmak hem gereksiz ağırlıklardan kurtulmamızı sağlar hem de konforlu bir açık hava deneyimi sağlar. Unutmayın kötü hava yoktur, yetersiz ekipman vardır.

Mevsime göre;

Baş bölgesi için boyunluk ve bere. Vücudumuz ısıyı en çok kafa bölgesinden kaybeder. Dolayısıyla bu bölgenin korunması oldukça önemlidir. Terlemeyi önleyen, hızlı kuruyan ve nefes alabilen sentetik kumaşlı ürünleri tercih etmelisiniz.

Su geçirmez ve ayakta oluşan nemi dışarı atan astarlı bot. Doğa yürüyüşü malzemeleri arasında belki de en dikkatli ve seçici olunması gereken ekipmandır. Ayakkabı seçerken yapacağınız yanlış bir seçim bütün aktivitenin kabusa dönmesine sebep olabilir. Yürüyüş yapacağınız arazinin şartlarına göre uygun taban ve bilek özelliklerini seçmeniz gerekir.

Eğer hava yağışlı ise yanımızda olması gereken bir diğer en önemli ekipman da su geçirmez ceket ve pantolondur. Islak ve soğuk havalarda birinci önceliğiniz her zaman kuru kalmak olmalıdır. Soğuğun etkilerinden korunmanın pek çok farklı yönetimini bulabilirsiniz ancak ıslanan kıyafetlerimizi kurutmanın kolay bir yolu maalesef yok. Yedek kıyafetler taşımak bir çözüm gibi görünse de hem ıslanan kıyafetlerinizi çantanızda taşımak hem de soyunarak vücut ısınızı kaybetmek istemezsiniz.

Sıcak havalarda yapılan yürüyüşlerde korunmanız gereken başlıca etkenlerin başında güneş gelir. Güneş ışınlarının kısa ve uzun vadeleri zararlı etkilerinden korunmak için yanınızda yüksek faktörlü güneş kremi bulundurmalısınız. Aynı zamanda UV korumalı giysiler tercih ederek zararlı ışınlardan korunabilirsiniz. Güneş çarpması vb. durumlar yaşamamak için de mutlaka geniş siperlikli bir şapka takmanızı öneriyoruz.

Çoğunlukla yaz aylarında artan bitki ve hayvan çeşitliliğini dikkate alarak parazit ve haşerelerden korunmak için uzun kollu, terletmeyen ve nefes alabilen kumaştan yapılmış giysileri tercih edin. Nefes alabilen ve hızlı kuruyan kumaşlardan yapılmış giysiler her zaman önceliğiniz olmalıdır.

 

Güvenli Yürüyüş

Doğa her zaman sürprizlerle doludur. Sağlıklı bir şekilde hedefimize ulaşmak için hem kendinizin hem de etrafınızın güvenliğini sağlayabilmek adına yanımızda taşımamız gereken doğa yürüyüşü malzemeleri nelerdir?

 

Çantamı Nasıl Doldurmalıyım?

 Torbanın merkezinde (omurga seviyesinde);

Omuzların altında ve kalçaların üstünde;

Doğa yürüyüşlerinde sırtımızda taşıdığımız eşyaların yükünün omuz, sırt ve bel bölgelerine yerine bacaklarda olması idealdir. Az kullanacağınız eşyaları çantanın alt tarafına koyun. Yan ceplerde ise küçük nesneler, ihtiyaç halinde hızlıca ulaşmanız gereken malzemeleri bulundurabilirsiniz. (düdük, çakı, pusula vb.)

İdeal yürüyüş çantanızın ağırlığının kendi ağırlığınızın dörtte birini geçmemesi gerekir. (Örn: 80 kg için maks. 20 kg)

 

Çanta üzerinde asılı malzeme iyi bir fikir mi ?

Birçok yürüyüşçü, çanta içindeki alanı boşaltmak için çantanın dışındaki kancaları kullanıyor. Bu tekniğin avantajı çantayı küçük ve dolayısıyla daha hafif hale getirebilmek ve matara gibi dökülebilecek materyelleri çantanın dışarısında muhafaza etmek.

Bununla birlikte çengelli ekipman çantayı dengesiz hale getirebilir ve bu nedenle yürüyüşçüyü rahatsız edebilir. Ek olarak, yağmurlara maruz kalabilir ve dallara kolayca takılabilir.

 

Hazır mısınız? İyi yürüyüşler dileriz.